Pojďme si představit nový trend ve stravování – takzvané Nemléko. Na rozdíl od toho kravského má rostlinný původ a jeho konzumace je v některých ohledech dokonce zdravější.
Někteří z vás už možná stihli zaregistrovat různá rostlinná mléka, která obsazují regály i kavárny jako houby po dešti. I když jejich konzumaci propadli především vegani nebo lidé se zdravotními problémy, čas od času po nich můžete sáhnout i vy. A tak se jim společně podíváme na zoubek. Představíme vám nejen našeho favorita, mandlové Nemléko mladého páru z Česka, ale také ostatní alternativy.
Nejtěžší na veganství je ráno vstát a podojit si své mandle
Mandlová a jiná rostlinná mléka si nejprve vyráběli doma, protože krabicové z obchodu jim moc nechutnalo, a hlavně jim vadil nízký obsah hlavní suroviny – mandlí. Mléka pod tímto názvem jich totiž obsahovala jen jedno až tři procenta. A tak David Balcar a jeho přítelkyně Amálie Koppová vyrukovali na trh s vlastním produktem. Mandlovým Nemlékem, které obsahuje dvanáct procent mandlí a doslazeno je pouze datlemi a špetkou himalájské soli. Zbytek tvoří filtrovaná voda. Žádné emulgátory, cukry, konzervační látky, stabilizátory ani zahušťovadla. Od zazátkování vám tak v ledničce vydrží dva týdny.
Nemléko objevíte v obchodě uvnitř vratných skleněných lahví, které mají evokovat klasické lahve na mléko. Můžete jej používat stejně jako kravské, jen je „planty-based“ a „cruelty-free“. V některých ohledech je možná i o něco prospěšnější. Mandle jsou totiž jedním z nejzdravějších ořechů. Obsahují velké množství vitamínů, především E a B a minerálů jako hořčík a vápník. K náhradě živočišného mléka se tak hodí dokonale. Navíc má mléko z nich lahodnou nasládlou chuť, nízkou energickou hodnotu a zdraví prospěšné tuky.
Lokální produkt
Věděli jste, že je Česká republika největším producentem máku na světě? A že právě mák obsahuje z rostlin největší množství vápníku? Přesně proto z něj absolvent marketingu a práv a studentka textilního designu na UMPRUM vytvořili další příchuť svého produktu. Makové Nemléko je jediný rostlinný nápoj, který se může obsahem původního vápníku rovnat kravskému mléku. Do mnoha ostatních nápojů tohoto druhu je vápník přidáván. Takový vápník je ale pro tělo daleko hůře vstřebatelný.
„Vadí nám způsob, a hlavně nadměrný objem jeho produkce. Kromě toho na vlastní kůži vím, že lidskému tělu nesvědčí, protože my přece nejsme telata, abychom pili kravské mateřské mléko, to mi nedává smysl a jsme jediní živočichové, kteří to dělají,“ říká Amálie v rozhovoru pro server Lidovky.cz.
V jakých prodejnách si můžete ukořistit to své, najdete na facebookových stránkách zde.
Ostatní varianty
Kromě sladšího mandlového mléka ale existují i jiné náhražky a alternativy. Prvním z nich je sójové mléko, které je zatím nejrozšířenější. V poslední době ale pomalu ztrácí na oblibě jak díky rostoucí nabídce, tak studiím, které zpochybňují prospěšnost sóji. Látky v ní obsažené potlačují činnost štítné žlázy a omezují využití živin a minerálních látek. Výhodou je naopak vysoký obsah kalcia a nízké procento obsaženého tuku. Nejlépe chutná v kávě, kde ho často ani nepostřehnete.
Chutný bílý nápoj si ale můžete vyrobit také zpracováním rozemleté rýže. Stejně jako mandlové má nasládlou chuť a nízký obsah tuku, je však o dost nevýraznější a obsahuje málo bílkovin. Najdete ho stejně jako sójové nebo krémové lískooříškové, ovesné či kokosové například u Alpro.
Pokud preferujete mléko s větším obsahem tuků, pak vám nejvíce zachutná to z kešu ořechů nebo konopných semínek. I když konopné mléko zní trochu nebezpečně, návykových látek jako THC se bát nemusíte. Najdete v něm jen zdravé tuky jako omega-3 mastné kyseliny pro štíhlou linii a hbitější myšlení a magnézium na klidné nervy.
Foto: Nemléko, Alpro