Spojené státy americké čeká pár horkých týdnů. Prezidentské volby jsou na spadnutí a televizní stanice NBC se stala ringem, ve kterém se utkali horcí kandidáti amerických prezidentských voleb. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová a republikanský kandidát Donald Trump.

pexels-photo-129112

Můžeme říci, že se oba kandidáti ze začátku snažili vystoupit ze svých stínů. Bývalá první dáma a ministryně zahraničních věcí, Hillary Clintonová, která přišla oblečená do zářivého kostýmku v tradičně rudé barvě demokratické strany, se snažila přiblížit voličům. Hned na první otázku moderátora Lester Holta, která se týkala pracovních míst, odpověděla, že nad tím, jakou zemí Spojené státy budou, přemýšlí hodně, zvlášť s ohledem na její vnučku, která ten den slavila druhé narozeniny.

I Trump, který republikánskou barvu reprezentoval modrou kravatou, se vychýlil na začátku debaty od svého dosavadního vystupování a byl nejprve klidný a poměrně logicky argumentoval. Ne však na dlouho. V průběhu debaty Trump začal přeskakoval od tématu k tématu a demokratické kandidátce Clintonové skočil během 90 minutové show do řeči dokonce jednapadesákrát.

Moderátor Holt na začátku debaty informoval diváky, že si témata a otázky na kandidáty připravoval sám. Zaměřil se na prosperitu Spojených států amerických, směřování USA a bezpečnostní otázky. Každý kandidát měl dvě minuty na vyjádření se k položené otázce.

Snížit nebo zvýšit?

V otázce zaměstnanosti a nerovnosti příjmů Clintonová navrhuje podporu malých podniků, budování nových pracovních míst, zajištění rovné mzdy pro ženy a zvýšení minimální mzdy. Trump navrhuje snížení daní pro velké a střední podniky a kritizuje odliv sídel firem mimo Spojené státy a obsazení pracovních míst cizinci. Clintonová navrhuje zvýšení daně pro nejbohatší vrstvu, v čem se s Trumpem zásadně rozcházejí.

trump__clintonV bezpečnostních otázkách dominovala Clintonová. Vyzdvihla roli posílení kybernetické bezpečnosti a v rámci boje proti IS doporučuje zesílení práce zpravodajských služeb. Podle Trumpa je za rozkvět IS zodpovědná Amerika svým angažmá v Iráku a následným opuštěním území bez toho, aniž by zajistili přítomnost vojáků. Nechal se také slyšet, že by členové Severoatlantické aliance měli být aktivnější a více přispívat do společného rozpočtu.

Kandidáti se shodli v problematice zbraňové politiky. Trump navrhl, aby měli policisté právo zastavovat a prohledávat namátkově chodce.

Daně versus emaily

Ožehavým tématem bylo také daňové přiznání, které Trump dosud nezveřejnil. Trump se nechal slyšet, že daňové přiznání zveřejní v momentě, kdy Clintonová ukáže 33 tisíc emailů, které si smazala. Narážel tak na kauzu, kdy si bývalá ministryně zahraničních věcí vyměňovala poštu na nezabezpečeném soukromém emailu. Problém je, že americká vláda svým úředníkům nařizuje, aby si veškeré emaily vyměňovali na zabezpečeném úředním emailu. Takže ačkoliv Clintonová tvrdí, že na 3O tisíc smazaných emailů bylo čistě osobní povahy, samotná transparentnost promazávání emailů budí kontroverze, neboť promazávání nikdo nebyl přítomen.

Podle průzkumu CNN první debatu, kterou sledovalo více než 100 milionů diváků, vyhrála Clintonová. V její prospěch hlasovalo 62 procent sledujících. Pro republikána Trumpa hlasovalo 27 procent diváků za televizními obrazovkami.

pexels-photo

Byl moderátor opravdu nestranný?

Na americké voliče čekají během následujících týdnů další dvě debaty. Druhá debata se uskuteční čtvrtého října. Debaty zajišťuje od roku 1988 soukromá nezisková organizace CPD a každá debata se odehrává na jiném místě, stojí za ní jiná televize a moderují ji různí moderátoři.

Ačkoliv se moderátor pondělní debaty Lester Holt nechal slyšet, že je republikán, podle Trumpových slov je sedmapadesátiletý moderátor demokratem, stejně jako je tomu v případě celé stanice NBC. Trump se tudíž obával, že bude Holt při diskuzi nahrávat Hillary a chtěl, aby televizní debata byla vedena bez přítomnosti jakéhokoliv moderátora.

foto: wikimedia, Pexels, Flickr/@DonkeyHotey

zdroj: USMagazine, iDNES, iDNES, Debates.org