Určitě jste už zaznamenali několik let trvající boom severských krimi románů, které se doslova předhánějí v napínavosti a v tom, jak který čtenáře zmate a překvapí. Dechberoucí spád děje vás donutí číst dál a dál a zapomenout na prostor a čas, v němž se právě nacházíte. Skoro ideální čtivo na dlouhé podzimní a zimní večery, nemyslíte? Pojďme se spolu podívat na ta opravdu nejlepší díla, která nám severští spisovatelé seslali.

Milénium

Tahle ponurá trilogie švédského autora Stiega Larssona doslova odstartovala šílenství. Miliony čtenářů po celém světě dychtivě hltaly každé slovo v příběhu geniální a nespolečenské hackerky Lisbeth Salanderové a dobrodružného investigativního novináře Mikaela Blomkvista. Švédskému spisovateli se tak podařilo splnit sen mnoha autorů – stvořil celosvětový bestseller a to hned třídílný. Bohužel, Stieg Larsson si svého spisovatelského triumfu příliš neužil, zemřel totiž dříve, než byly jeho knihy vydány.

Švédský novinář ve svých románech bravurně popisuje dění a vykresluje detaily, které dodávají dílům hloubku, nezaleká se líčení brutality a surovosti, na stránkách svých knih se věnuje i detailnímu líčení sexuálních scén. Všechny tři knihy z trilogie Milénium jsou napsány neuvěřitelně čtivým stylem, který čtenáře doslova přiková očima ke stránkám.

Knihy Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda se dočkaly hned dvojího zpracování a to nejprve švédskou a později také hollywoodskou produkcí. Švédskou hrdinku ztvárnila herečka Noomi Rapace, v americkém podání se role Lisbeth zhostila Rooney Mara.

V roce 2015 vyšlo volné pokračování trilogie s názvem Dívka v pavoučí síti autora Davida Lagercrantze, který se pokusil navázat na Larssonovo dílo. Jeho spisovatelský talent je nepopiratelný, kniha je čtivá a napínavá, ale Stieg Larsson byl prostě jen jeden.

Pentalogie Larse Keplera

Nebo přesněji vlastně pentalogie švédských manželů Alexandry Coelho Ahndorilové a Alexandra Ahndorila, kteří pod pseudonymem Lars Kepler vydali sérii čítající zatím pět bravurně napsaných knih. Jejich série je jednou z těch, kterým s přibývajícími díly neklesá kvalita. Jejich pentalogii zahájilo dílo s názvem Hypnotizér, v němž se čtenář poprvé setkává s geniálním kriminalistou finského původu Joonou Linnou a psychiatrem Erichem Mariou Barkem, který je odborníkem na léčbu traumat pomocí hypnózy.

Zápletky jednotlivých dílů jsou neotřelé a velmi dobře konstruované, ani v druhé třetině knihy si čtenář nemůže být jist tím, jak se řetězec událostí vyvine. Manželé bravurně popisují jednotlivé scény a výjevy, takže čtenář je vtažen do děje natolik, že je schopen popsané situace prožívat s husí kůží na rukou i zádech.

Dalšími díly kromě Hypnotizéra jsou Paganiniho smlouva, Svědkyně ohně, Písečný muž a nejnověji vydanou knihou je Stalker, který, ač poslední, rozhodně kvalitativně nezaostává za předchozími.

Jo Nesbø a jeho příběhy Harryho Holea

IMG_1628

Ambiciózní norský spisovatel vydává společenské romány s kriminální zápletkou jako na běžícím pásu. Slavná série, v níž jako hlavní aktér figuruje svérázný kriminalista Harry Hole, započala dílem s názvem Netopýr. Následovaly ji knihy Švábi, Červenka, Nemesis, Pentagram, Spasitel, Sněhulák, Levhart, Přízrak a Policie. I přes svou četnost jeho knihy vynikají dobrou strukturovaností a napínavými zápletkami.Jo nesbo
Bohužel kvůli množství svých děl nenechává Jo Nesbø své fanoušky v napětí v očekávání nové knihy. Proto se čtenáři může stát, že si nevybaví děj jednotlivých knih. Jednoduše tak trochu splývají do sebe. Určitě ale stojí za to se do nich začíst, autor popisuje zajímavé technologie a neváhá situovat děj do exotických destinací.

Kromě série knih o nepostradatelném komisaři majícím problémy s alkoholem Harrym Holeovi vydal Jo Nesbø také knihy Lovci hlav, Krev na sněhu nebo nejnověji publikované dílo s názvem Syn.

Foto: Lucie Martináková, Oficiální stránky Joa Nesbøho