Závěsný systém TRX. Total Body Resistance Exercise, v překladu cvičení pro zatížení celého těla. TRX jako takové nabízí trénink, který se nezaměřuje úzce pouze na jednu svalovou skupinu, ale pracuje s tělem komplexně a vnímá jej jako jeden celek.
To se později odráží na růstu fyzické kondice, který mohou cvičenci využít nejen při sportu, ale při jakékoliv fyzické činnosti. Právě proto se TRX řadí k funkčnímu tréninku – připravuje tělo na to, co ho může potkat tam venku. Už si vzpomínáte, o čem jsme si povídali na počátku minulého měsíce? Ano, nabudili jsme vás k nové výzvě – výzvě s TRX. Slíbili jsme vám seriál na pokračování. A protože my sliby dodržujeme, přinášíme dnes další díl. Dozvíte se, jak a proč TRX vlastně vzniklo a jaké jsou jeho možnosti využití.
Filozofie TRX je známa již stovky let
Navzdory tomu, že koncept TRX je ve světě poměrně novinkou, filozofie, na jejímž základě pracuje, je lidstvu známa již stovky let. V různých formách se tak objevuje například už v dobách římských legií, kde se jednalo o metodicky přesné zátěžové cvičení. Starověcí čínští akrobaté, kteří využívali prvků moderní cvičební filozofie, patřili mezi první známé mistry gymnastiky. Bojové jednotky v 19. století a první horolezci následně rozvinuli myšlenku závěsného systému dál a stali se autory celé řady lezeckých cvičebních aktivit s lany. Ty sloužily pro potřeby přípravy na těžké boje a náročné horské expedice. Tito legionáři, vojáci, akrobaté, gymnasté a horolezci byli prvními, kteří při svých aktivitách jako odporu využívali pouze své vlastní tělesné hmotnosti. Svým způsobem tak předznamenali vznik TRX.
TRX – to pravé pro trénink v extrémních podmínkách
Zopakujme si nejprve, co patří mezi dominantní rysy závěsného posilovacího systému TRX – jedná se o všestrannost, univerzálnost, možnost tréninku v extrémních podmínkách, dále pak jednoduchost, lehký a kompaktní design. Kdo by mohl mít nároky na trénink takového charakteru? No jistě, že vojáci. Jak osobité vlastnosti TRX napovídají, byl tento systém původně vyvinut pro potřeby amerických vojenských a speciálních jednotek. Ty hledaly způsob, jak v extrémních podmínkách komplexně posílit celé tělo, aby bylo schopno podávat náročné fyzické výkony. TRX a jeho tréninkové postupy vojákům, kteří byli často nuceni cvičit odříznuti od civilizace, nahradilo plně vybavenou posilovnu.
Randy Hetrick: TRX, říkej mi tati
Randy Hetrick vystudoval historii na University of Southern California. Poté celých 14 let cestoval po světě jako velitel Navy komanda. Vrcholem jeho kariéry se stalo jmenování do vedoucí funkce v elitních SEAL jednotkách. Náhle byl zodpovědný za udržení fyzické kondice, která se po něm a těch, za které odpovídal, požadovala. Jak jinak by byli schopni zvládnout náročné mise, které tvořily jejich denní chléb? Při takových misích se ale často ocitali na místech, kde neměli k dispozici žádný cvičební prostor, natož pak nějaké odpovídající vybavení. Jak také najít kus místa či činku, v ponorce, nebo na lodi? Randy si ale uměl poradit. K prvnímu modelu TRX mu stačilo pár padákových popruhů, které spojil s gumovými nástroji určenými pro opravu lodí. Během velmi krátké doby tak zcela intuitivně položil základy funkčního cvičení, které dnes miluje celý svět.
Revoluce v moderním funkčním tréninku
Od počáteční verze k patentovanému produktu však uplynulo ještě několik let. Randy nejprve dostudoval na Stanford University Graduate School of Business, kde získal titul MBA. Během té doby intenzivně trénoval, zajímal se o Jiu-Jitsu a zdokonaloval koncept TRX. Všechny tyto zkušenosti následně promítl do konečné podoby TRX, které se okamžitě setkalo s nadšením a pozitivním přijetím ze strany velitelů pro speciální operace i elitních atletů. A tak téměř současně s TRX byla založena i společnost Fitness Anywhere Inc., která začala světu nabízet Randyho úžasný vynález. Díky ní si dnes TRX můžeme zacvičit i my.
Závěsný systém pro posílení celého těla
TRX přišlo s novým pohledem na fitness cvičení a tak není divu, že se tento systém velmi rychle rozšířil do tréninkových tělocvičen profesionálních sportovců i sportovních týmů po celém světě. Dnes tvoří závěsné cvičení základy cvičebních programů profesionálních fotbalistů, baseballistů, basketbalistů a hokejistů. Užívá se v bojových sportech, triatlonu, golfu, tenisu, při lyžování, snowboardu, plavání, surfování, motokrosu a dokonce i při rehabilitacích. Poměrně novou oblastí, do níž v nedávné době zasáhlo, je jóga. Nový program nese název TRX for yoga a slouží k podpoře nácviku stability, síly a rovnováhy při výkonu náročných jógových poloh.
V příštím díle, který vyjde opět počátkem nového měsíce, si povíme něco o vlastním provedení konkrétních cviků a seznámíme vás i s nějakými jednoduchými sestavami.
Zdroj textu:
Vlastní zkušenost
www.nutrisport-magazin.cz
www.coretraining.cz
Zdroj fotografií:
www.pixabay.com
Soukromý archiv