Zatímco pro jedno je dobrý spánek samozřejmostí, pro jiného může být cesta k němu hotová věda. Nekonečné převalování se v posteli v hlubokých nočních hodinách noc co noc se může stát významnou komplikací, která zasahuje do kvality života nespavce a dokáže jej pěkně znepříjemnit. A ne vždy pomohou staré babské rady v podobě teplého mléka s medem či pověstné počítání oveček.
Spánek je věda
A není divu. Ačkoli je spánek přirozenou součástí biorytmů většiny živočichů včetně člověka, jeho průběh je velmi složitým procesem, který ještě zdaleka nebyl probádán dopodrobna. Víme však s jistotou, že kvalitní spánek je velmi důležitý.
Všechny procesy v těle se zpomalí, sníží se krevní tlak i teplota a citlivost vůči smyslovým podnětům. Tělo i mozek, který však v určitých fázích spánku intenzivně pracuje, odpočívá. Při fyziologickém spánku se po 90 – 110 minutách střídají REM a non-REM fáze. REM fáze je právě ta, kdy je mozek velmi čilý, zdají se nám sny a oči se pod víčky viditelně pohybují.
Šest nebo devět hodin?
Obecně je známo, že délka lidského spánku v dospělém věku by se měla pohybovat v rozmezí 7 – 8 hodin. Ale nelekejte se, pokud se do tohoto rozmezí nevejdete. Každý z nás má jiné potřeby vzhledem ke svému přirozenému biorytmu či fyzické a psychické námaze vynakládané během dne.
Pokud zjistíte, že ačkoli vaše drahá polovička chodí spát se slepicemi a prospí devět hodin denně, vám stačí hodin šest a spát se vám chce až o půlnoci, je všechno v pořádku. Důležité je se dobře vyspat a ne se vejít do tabulek. Vzpomeňme na Winstona Churchilla, který údajně spal jen čtyři hodiny denně…
Ložnice jen na spaní
Máte-li problémy se spánkem, neznamená to hned závažnou poruchu a mnohdy stačí řídit se obecnými doporučeními, která by měla ke zkvalitnění vašeho spánku přispět. Dovolí-li vám to vaše pracovní doba, pokuste se dodržovat v rámci spánku pravidelnost.
Pokud patříte spíše ke skřivanům, choďte spát tehdy, kdy jste unavení, ne až skončí vaše oblíbená kriminálka. Sovy se zase nemusí nutit usnout v deset večer a zbytečně se nervovat, že jim to nejde. Snažte se však dobu odchodu do postele držet na více méně stejném čase.
Nezapomínejte na to, že v ložnici byste měli mít čerstvý vzduch, nejlépe o pár stupňů chladnější než v ostatních místnostech. Ložnice je vůbec velmi důležitá. Nemějte v ní mnoho rostlin, nejlépe žádné, v noci vám totiž ubírají kyslík. Měla by to být místnost prostá přehršle nábytku a určená jen a pouze ke spánku.
Čeho se vyvarovat
Spánek bude jistě kvalitnější, když se věnujete nějaké náročnější fyzické aktivitě jako je sport či cvičení. Ta by však měla probíhat během dne, nejlépe ráno nebo dopoledne, chodíte-li sportovat až v pozdních odpoledních nebo dokonce večerních hodinách, tělo bude příliš nabuzené a vy budete jen velmi těžko usínat. Stejný efekt mohou mít také kofeinové nápoje, kávu nebo čaj si tedy dopřejte raději v první polovině dne a večer dejte přednost meduňkovému čaji.
Pověry o tom, že bychom po 17. hodině již neměli nic jíst, jsou dávno passé. Dokonce i pro ty, kteří se snaží nějaké to kilo zhubnout. Stejně jako ve spánkovém režimu i v tom stravovacím je důležitá pravidelnost, pravdou však je, že večer bychom si měli dopřát spíše lehčí jídla s obsahem zeleniny a bílkovin.
S žaludkem plným těžkého jídla možná doslova odpadnete do spánku, ten ale nebude kvalitní a rozhodně si neodpočinete. Vaše tělo bude muset celou noc zpracovávat jídlo a vy se ráno probudíte pěkně unavení.
Jak si kdo ustele, tak si lehne
V neposlední řadě nezapomínejte, že toto pořekadlo neplatí jen v přeneseném slova smyslu. Správná postel i matrace jsou základem dobrého spánku a nevyplatí se na nich šetřit.
Do postele s úložným prostorem sice schováte mnoho, ale postel nebude dostatečně dýchat a jste-li příznivcem filozofií jako feng-šuej, ani proudění těch správných energií nebude u takové postele to pravé ořechové. Matrací je v dnešní době na trhu nepřeberný výběr, pořizujete-li nové, svěřte se do rukou odborníka, který vám pomůže vybrat tu správnou přesně podle vašich potřeb.
Foto: Pixabay