Jen málo dárků je tak univerzálních a zároveň unikátních a věčných, jako jsou šperky. Navíc nošení nejrůznějších ozdob provází lidstvo už po tisíce let.
Šperkem se rozumí ozdoba, kterou lze nosit na těle nebo na oblečení, a která je vyrobena z drahého kovu, popřípadě také z drahého kamene. V poslední době zažívají boom také alternativní varianty, šperky jsou vyráběny z obecných kovů nebo syntetických materiálů s povrchovou úpravou. Oblíbeným materiálem je při výrobě šperků také sklo, výjimkou nejsou například ani šperky vyrobené spojením drahého kovu a syntetického kamene.
Klasickými šperkařskými materiály jsou zejména zlato, stříbro a platina, volit ale můžeme také z již zmíněných syntetických kovů, mezi něž se řadí například chirurgická ocel, palladium, wolfram nebo také titan. Jednotlivé kovy jsou pak dolaďovány různými povrchovými úpravami, které dolaďují jejich lesk, barvu, nebo například u stříbra zabraňuje potažení tenkou vrstvou rhodia černání šperků.
Některé vybrané šperky si můžete už nyní prohlédnout v našem e-shopu.
[the_ad id=“9704″]
Šperky nejsou jen výsadou žen
Ačkoli v drtivé většině se ze šperků radují převážně ženy. A s jejich ženskou krásou jsou také drahé a kvalitní šperky již po staletí spojovány. Šperky však v určité podobě nosili a nosí také muži a s příchodem moderní doby je stále častější opatřovat ozdoby také domácím mazlíčkům.
Za mužskou variantu šperku byly považovány například ozdoby zbraní, obuvi nebo opasku. Dnes mohou být za originální šperk považovány také kvalitní hodinky, k dispozici je pestrá škála prstenů v nejrůznějších designech, dostupné jsou mužské řetízky a náramky, popřípadě náušnice a piercingy, které jsou ale v poslední době poněkud na ústupu.
Zatímco některé typy šperků jsou spíše ukazatelem společenského postavení, jiné poukazují na osobní závazek nebo čistě praktické využití. Nejčastějšími šperky jsou náušnice, prsteny, náramky a náhrdelníky, mezi tento typ ozdob se ale řadí například i manžetové knoflíčky, medailony, brože, opaskové přezky nebo přívěsky.
Šperky nejsou hřích?
Jistě poznáváte slogan firmy Klenoty Aurum, která působí v České republice a na Slovensku už šedesát let. A jistěže šperky nejsou hřích, ale za hříšně krásné šperky si také hříšně zaplatíte. I když to už patrně mluvíme spíše o špercích, které poukazují na naše společenské postavení.
Co se týče šperkařských výrobků, je na trhu k dispozici poměrně velké množství nejrůznějších variant, ať již mluvíme o stylu nebo o ceně. U některých šperků platíme za značku, u jiných za kvalitu použitých materiálů.
Otázkou je, jaký je pro obyčejného a průměrného člověka rozdíl mezi značkovým kouskem a kvalitně zpracovaným šperkem méně známé šperkařské firmy. Šperky erudovaných značek s sebou kromě své krásy nesou také věhlas své firmy a občas také typický, po léta utvářený rukopis, podle něhož jsou poznatelné.
Oproti tomu designové šperky méně známých umělců mohou přinést svěží nápad a neotřelé kombinace prvků. Jak už to tak bývá, opět záleží na preferencích a finančních možnostech nositele.
Věrnost jedné šperkařské firmě jako filozofie
Stále častěji se objevuje fenomén být věrný při nákupu šperků jednomu konkrétnímu výrobci. Každý ze světoznámých výrobců si na vzhledu a výrobě svých šperků založil nezaměnitelný brand, podle něhož jej poznají lidé na celém světě. Někteří lidé do svých sbírek přidávají výhradně výrobky firmy Swarovski, jiní šetří a preferují klenoty od Tiffanyho nebo Cartiera.
[the_ad id=“9704″]
Vybíráte šperk a nevíte, jaký zvolit? Pojďte si s námi projít našim průřezem významnými šperkařskými společnostmi a jejich výrobky. V našem novém seriálu nahlédneme do filozofie šperkařských mistrů, povíme si něco o Armanim, Cartierovi, Swarovském nebo právě o vzestupující firmě Tiffany and Company. Už příští týden se můžete těšit na přiblížení šperků společnosti Swarovski.
Foto: Pexels, Pixabay