Ryby by měly být samozřejmou součástí našeho jídelníčku. Ale bohužel nejsou. Možná se jim vyhýbáme proto, že v jejich přípravě poněkud tápeme. Podívejte se na skvělé recepty, díky nimž si rybí maso zamilujete.
Rybí maso je pro naše tělo velmi důležité. Obsahuje látky, které konzumací běžnějšího kuřecího nebo vepřového masa jen těžko získáme. Rybí maso představuje pro lidské tělo významný zdroj jódu, který je důležitý například pro správné fungování štítné žlázy nebo pro vývoj plodu v nitroděložním stadiu, a také třeba pro správný vývoj dítěte zejména v prvním roce jeho života.
Podle odborníků bychom měli ryby konzumovat až dvakrát do týdne, což se ve většině českých domácností jeví jako naprostá utopie. Drtivá většina Čechů omezuje konzumaci ryb na vánočního smaženého kapra jednou za rok, někteří se snaží do svého jídelníku zařadit alespoň rybí filé, které je ale spíše náhražkou skutečného rybího masa.
Rybí maso však můžeme konzumovat v nejrůznějších úpravách. Mezi ty primárnější můžeme řadit například tuňákové konzervy nebo uzené makrely, v lepším případě si můžete rybu doma připravit třeba k nedělnímu obědu. S našimi recepty uvidíte, že příprava ryb není zase až tak složitá, a třeba si i nějakou tu čerstvou rybičku do jídelníčku zařadíte pravidelněji.
Křehký losos na citronech s bylinkovými bramborami
Doba přípravy: cca 40 minut
Ingredience (4 porce):
- 4 filety z lososa
- mořská sůl, pepř
- šťáva ze 2 citronů
- šťáva z jednoho pomeranče
- 1 citron na ozdobu
- 4 plátky másla
- 3 lžíce olivového oleje
- 500 g brambor
- 2 hrsti bazalkových lístků
Lososa důkladně omyjeme, osušíme a opepříme a osolíme. Mezitím si dáme předehřát troubu na 170° C. Filety vložíme do plastové krabičky, přidáme polovinu citronové šťávy a šťávu z pomeranče společně s olivovým olejem. Maso v krabičce uzavřeme a necháme aspoň 10 minut marinovat, aby „nažilo“ citrusové šťávy.
Poté lososa vložíme do pekáče a na každý kousek položíme půl plátku másla. Pekáč vložíme do trouby a maso pečeme zhruba 6-8 minut. Po vytažení může losos vypadat nedopečený, ale nelekejte se, maso „dojde“ a zachová si šťavnatost a křehkost.
Uvaříme brambory a zcedíme je, pak do nich přidáme zbylé dva plátky másla a nasekanou bazalku. Promícháme a zalijeme citronovou šťávou. Lososa podáváme přelitého výpekem s kolečkem citronu a bramborami.
Lahodný pečený pstruh s bylinkovou krustou a česnekem
Doba přípravy: 60 minut
Ingredience (4 porce):
- 4 kousky pstruha
- 200 g másla
- 2 lžíce strouhanky
- 2 hrsti bazalkových lístků
- 8 stroužků česneku
- svazeček petrželové nati
- sůl
- hladká mouka (podle potřeby)
- citron
Vykuchané pstruhy pečlivě omyjeme ve studené vodě a vysušíme. Ploutve i hlavu ponecháváme. Utřeme si oloupaný česnek se solí a promícháme s na jemno nasekanou bazalkou a petrželkou. Směs rozdělíme na dvě poloviny.
Vnitřek pstruhů pokapeme citronovou šťávou a důkladně do nich vetřeme směs česneku, soli a bylinek. Na vyplnění pstruhů použijeme jednu polovinu směsi. Ryby pak lehce poprášíme hladkou moukou a mírně osmažíme z obou stran na 100 gramech rozpáleného másla.
Druhou polovinu bylinkové směsi smícháme přibližně s 50 gramy změklého másla a 2 lžícemi strouhanky, čímž vytvoříme hustou hmotu.
Zapékací mísu silně vytřeme zbytkem másla a položíme do ní osmahnuté ryby. Na každého pstruha natřeme hustou bylinkovou směs, kterou nemusíme šetřit. Ryby nakonec polijeme výpekem z pánve, pokapeme citronem a zapékáme v troubě tak dlouho, dokud nám nezezlátne bylinková krusta. V horkovzdušné troubě pečeme asi 20-30 minut.
Pstruhy s bylinkovou krustou podáváme s máslovými bramborami a zdobíme plátkem citronu a bylinkami.
Francouzská štika přelitá luxusní máslovou omáčkou
Doba přípravy: cca 40 minut
Ingredience (4 porce):
- 1 sladkovodní štika
- mořská sůl, pepř
- 3 snítky petrželky, 1 bobkový list, 1 snítka tymiánu svázané do svazečku
- 1 lžíce octa z červeného vína
- 50 ml octa z bílého vína
- 2 šalotky
- 50 ml vína
- 200 g másla
- 4 snítky petrželky
Štiku očistíme a vložíme do osolené vody s pepřem, svazečkem bylinek a bílým vinným octem. Rybu v tomto nálevu pomalu vaříme 10-15 minut.
Šalotky posekáme najemno a smícháme s červeným vinným octem a vínem. Směs vaříme tak dlouho, dokud se nevypaří všechna tekutina, poté stáhneme plamen, aby nám směs už nevařila a po malých kouscích přidáváme máslo. Podle potřeby omáčku dochutíme pepřem a solí.
Štiku podáváme přelitou máslovou omáčkou s jemně ochucenými bramborami. Je možné je nahradit například tenkými plátky vařené řepy.
Foto: Pexels, Pixabay