S předposledním březnovým čtvrtkem dorazil do českých kin polský thriller Červený pavouk, který je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejmladších sériových vrahů na světě.

Snímek je režijní celovečerní prvotinou proslulého dokumentaristy Marcina Koszałky a svého uvedení se dočkal už také na Febiofestu. Poutavé drama vzniklo ve česko-polské koprodukci.

Myslím, že dosavadní zkušenost Koszałky s dokumenty byla jeho výhodou. V dokumentech se pracuje s neherci, a tu samou věrohodnou atmosféru chtěl dosáhnout i ve fabulárním filmu. Šlo mu o přirozenost. Scénář byl při tom perfektně připravený,“ řekl ČTK představitel hlavní role Filip Pławiak.

Mladý polský herec zmínil, že podle něj drama, které se odehrává v kulisách Krakova v šedesátých letech, nepřipomíná hollywoodské snímky s podobným námětem jako například Zodiak, Seven nebo Mlčení jehňátek.

Nejde o typický thriller, ve kterém se stane zločin a policie se snaží najít pachatele. V Červeném pavoukovi už na začátku víme, kdo je sériovým vrahem. Děj je postaven na vznikající fascinaci jeho činy. A na rozdíl od většiny sériových vrahů v amerických filmech jde o nenápadného člověka žijícího všedním životem,“ uvedl Pławiak.

pavouk 01

Hlavní postavou ve filmu je mladý, milý a slušný úspěšný sportovec z dobré rodiny Karol Kremer. Zdá se, že mu nic nechybí. Přesto neprojevuje žádné emoce a vším je znuděn. Až do chvíle, dokud nepřijde na místo činu pár vteřin poté, co je zavražděn malý chlapec.

V tom okamžiku do jeho života vstoupí Červený pavouk, tajemný sériový vrah, který se stal legendou. A Karol je jím natolik fascinován, že se mu chce podobat. „Film je pouze inspirovaný Karolem Kotem přezdívaným ‚Upír z Krakova‘, který se v Polsku stal legendou. V Krakově je po něm dokonce pojmenovaná hospoda,“ podotkl Pławiak.

 

Červený pavouk byl představen v Čechách už loni na MFF v Karlových Varech. Po snímku Rudý kapitán jde již o druhou producentskou spolupráci mezi polskou producentkou Agniezskou Kurzydłovou a českým producentem Viktorem Taušem.

V Polsku je snad každý český film považován za komedii. Když jsme začali spolupracovat na thrilleru Rudý kapitán, vyskytly se obavy, že se tomu budou lidé smát. Začali jsme tyhle sterotypy měnit,“ uvedla Kurzydłová.

Příkladem česko-polské filmové spolupráce je také snímek Já Olga Hepnarová, v němž hraje hlavní roli Michalina Olszańská. „Je to začínající herečka, má šanci rozvíjet svůj talent, ještě o ní uslyšíme. Stejně jako o Pławiakovi, oba mají šanci dosáhnout mezinárodní kariéry. Podobné koprodukce mladé generaci herců dávají šanci být známí na několika trzích,“ dodala Kurzydłová.

pavouk 02

Zdroj: ČTK

Foto a video: ČSFD/Oficiální profil snímku