Bez emocí by náš život byl hodně, ale hodně suchopárný. Ale co když je těch emocí moc a jsou natolik koncentrované, že až překážejí?
Někdo se spíše raduje, někdo se řadí mezi lítostivé jedince, jiný vybuchuje vzteky už v banálních situacích, další je zase nesmírně opatrný. Ano, i takové mohou být emoce, jimiž jsme každý více či méně charakterističtí. Koktejl emocí a prožívání máme každý namíchaný na míru, což z nás činí individuální jedince. Ale co když nám naše emoce nebo temperament přerostou přes hlavu?
Pro ilustraci si představme třeba rozlitou sklenici mléka. Zatímco jednoho člověka by to zamrzelo a bylo mu to líto, jiný by rozlití mléka okomentoval pár peprnými výrazy a bouchnutím do stolu. Je ale lepší se nad tím mlékem rozplakat nebo navztekat? Odpověď není tak úplně snadná, protože každý z nás tu situaci vnímá jinak. Klíčem by ale mělo být přiměřené reagování.
To znamená, že bychom měli být schopni kriticky vyhodnotit situaci a její vážnost. Těžko se složíme nad rozlitým mlékem stejně intenzivně jako třeba nedejbože nad úmrtím v rodině. Vždycky bychom tedy měli mít podvědomě stanovenou určitou škálu, podle níž se v dané situaci zachováme. Ne všechny naše reakce totiž mohou být adekvátní.
Je dobré vyjádřit emoce?
Vyjadřování emocí patří k lidské přirozenosti a podle odborníků je takovéto vyjádření více než vhodné. Důležité ale je, jakou formu pro vyjádření našich emocí zvolíme. Existují totiž lidé, kteří nedokáží odhadnout a vyhodnotit situaci a reagují neadekvátně. Ovládání lidských emocí je dovednost, která je velmi obtížně naučitelná, ale s trochou úsilí se dá zvládnout.
A právě takové úsilí se vám může v životě tisíckrát vyplatit. Je jasné, že nikdo není dokonalý, a každý si občas prožije ukázkový „den blbec“. Určitě si vzpomenete alespoň na jeden den, po který si vás celou dobu v práci vychutnával šéf. A vy, místo toho, abyste se odreagovali a vyčistili si hlavu nějakým bezpečným způsobem, jste své nashromážděné negativní emoce ventilovali doma na partnerovi nebo rodině po příchodu domů.
Důležité ale je, aby se takovéto nepřiměřené ventilování emocí nestalo pravidlem. To neznamená, že v sobě musíte svůj vztek a bezmoc dusit, to by navíc mohlo vést k frustraci, ale je dobré se naučit ventilovat negativní emoce tak, abyste zbytečně neubližovali svému okolí. Navíc je dobré upouštět negativní emoce pomalu a postupně a neshromažďovat si je na „velkolepý výbuch“.
Jednání v afektu většinou nic nevyřeší
Každý z nás určitě zažil pocit, kdy byl vzteky nebo bezmocí naprosto bez sebe. A každý si možná vzpomene, jak v takovéto situaci reagoval a ne každý z nás by na svou reakci mohl být tak docela hrdý. To, co se nám v zatemnění mysli emocemi jeví jako ideální řešení, bývá po vychladnutí většinou dost vyhrocené. A ačkoli by se nám v mnoha případech možná opravdu ulevilo, tak pár facek a nadávek většinu situací spíše zhorší než reálně vyřeší.
Odborníci doporučují ve vypjatých momentech počítat do deseti. Počítejte si klidně i do sta, ale hlavně se uklidněte a snažte se najít řešení, při němž se nedostanete do nepřiměřených a neadekvátních situací, které dříve či později zaženou do kouta vás i vašeho oponenta.
S chladnou hlavou
Neznamená to, že se musíme proměnit v roboty bez emocí, abychom své okolí netrápili a nestresovali. Je ale důležité si vždy uvědomovat možné následky toho, čeho se v afektu a vzteku, lítosti nebo bezmoci dopustíme. Když se totiž ovládneme a dokážeme se na vzniklý problém podívat s odstupem a čistou hlavou, zjistíme, že možná není až tak neřešitelný, jak se nám zpočátku zdál.
A možná dokážeme nalézt těch řešení hned několik. Další pozitivum schopnosti ovládat emoce je to, že vás vaše okolí bude vnímat jako pohodového člověka a ne jako šíleného psychopata, u něhož se nedá předpokládat reakce na jakoukoliv nenadálou situaci. A věřte, že pár vzteklých výbuchů z vás v očích vašeho okolí něco podobného vytvoří.
Ale stejně, největším pozitivem ovládání emocí je to, že i vy sami budete mít mnohem klidnější a spokojenější život, pokud pochopíte rozdíly mezi opravdovými problémy a banalitami a naučíte se kvůli nim stresovat jen v rozumné míře.
Foto: Pixabay