Názor, že chlap má smrdět je už naštěstí překonaný. A stejně tak odezněla chemická vůně pitralonu a Old Spice. Snad. Jak ale používat opravdové parfémy?
Ať už ale zvolíte nějaký věhlasný parfém některého ze slavných módních domů nebo sáhnete po levnějším přípravku z drogerie, není na škodu se držet pár pravidel, která vaše používání a nanášení parfému zefektivní.
Už samotné nanášení parfému může být docela věda. V Česku jsme sice u parfémů a vůní zvyklí zpravidla na sprejový rozprašovač, který nám aplikaci přípravku značně zjednoduší, můžeme se ale setkat také s jinými formami uzávěrů. Kolínské a některé typy pánských vůní mají šroubovací uzávěr a vůni pak nanášíme pomocí prstů, kterými přípravek jemně vklepeme do pokožky.
Specifickým typem nanášení jsou přiložené houbičky, na které se parfém nanese a následně se roztírá po těle. Tento způsob je charakteristický zejména pro arabské země, v nichž je zvykem si parfémy míchat a vytvářet si tak své vlastní kombinace vůní.
Místa nanášení parfému
Při nanášení parfému je důležité to, aby se dostal na místa na kůži, pod kterými výrazně pulzuje krev. Pulzování krve a teplo parfém rozvoní a jeho vůně se bude uvolňovat déle. Ideálními místy k nanesení vůně jsou krk a zápěstí nebo třeba spánky.
Pro správné nanesení a rozložení vůně je vhodné aplikovat jeden střik na každé zápěstí a po jednom nebo dvou malých střicích na strany krku. S nanášením parfému na krk ale buďte opatrní, abyste to s intenzitou nepřehnali. Z téhož důvodu se nedoporučuje nanášet parfém na hrudník, jednoduše už by to mohlo být moc. Parfém na zápěstích nikdy neroztírejte, mohli byste tím narušit jeho složky a mohl by se tak změnit charakter.
Pro ženy a jejich nanášení parfému platí trošku jiná pravidla. Ženy si kromě zápěstí, spánků a krku mohou parfém nanést i na lokty nebo do podkolenních jamek, je ale důležité to s intenzitou a množstvím parfému prostě nepřehnat.
Aplikaci na oblečení se vyhněte
Snažte se svůj parfém aplikovat přímo na tělo, protože na oblečení by mohl eventuálně zanechat i skvrny nebo nevzhledné mapy. Navíc z tkanin vůně mnohem rychleji vyprchá a rozkládá se na nich. Velmi rychle tak váš parfém může změnit svůj charakter. Lidská pokožka má mnohem lepší schopnost vázat parfém, takže příště se cákání drahého parfému na košili raději vyhněte. Je to jen pro vaše dobro.
Velmi důležitý je také výběr parfému, který se nevyplácí podcenit. Je dobré si jít vyzkoušet pár parfémů do obchodu a favority si nechat aplikovat přímo na pokožku, ne pouze na testery. Poté se doporučuje z parfumerie odejít a zkusit se s novými vůněmi „sžít.“ V průběhu dne se vám totiž bude vůně na kůži postupně rozvíjet a rozkládat, takže na konci dne byste mohli zjistit, že vám tak úplně nevyhovuje. Proto si dopřejte dostatek času na vyzkoušení vůně i na rozmyšlení.
Podstatný je věk, roční období i denní doba
Vybrat parfém není jen tak. Pro správný výběr je klíčových hned několik kritérií. Jedním z hlavních by měl být věk nositele. Jen těžko sladíme s mladým mužem těžký a kořenitý parfém s kouřovými tóny, pačuli nebo whisky. Pro mladší muže jsou vhodnější lehčí a sportovní vůně, pro zralejší pány se pak hodí výraznější a kořenitější vůně. Stejně jako mladík s překořeněným parfémem totiž bude působit směšně také padesátník s Old Spice.
Pro výběr parfému je také zásadní roční období, pro které si parfém pořizujeme. Obecně platí, že léto přeje lehčím a svěžejším vůním, a na podzim a zimu se můžeme s klidem zahalit do éteru kořenitějších a těžších vůní.
Posledním důležitým kritériem je denní doba, i tak se totiž můžeme ve volbě parfému přehmátnout. Pro běžné denní nošení můžeme klidně použít lehčí sportovnější vůně, pro večerní akce ve společnosti jsou vhodnější sofistikovanější, propracovanější a kořenitější vůně.
Foto: Pixabay