Žijeme v době internetu, celá společnost se tak zcela přirozeně částečně prolíná a přenáší do virtuálního prostoru. A prolnula se natolik, že je naprosto běžné si vést svůj vlastní online blog, který může a nemusí být něčím jako vaším veřejným deníkem.
Možná si říkáte, kdo by stál o veřejný deník, který si čtou stovky nebo tisíce cizích lidí? A možná byste si měli položit tu otázku opačně: proč denně strávíme tolik času na Facebooku sledováním životů druhých? Odpověď by byla asi nasnadě. Jednoduše nás zajímá, jestli problémy, které řešíme, mají také naši přátelé a další lidé. Když zjistíme, že mají, můžeme se tím minimálně uklidnit. Nebo se společně s dobře napsaným příspěvkem nad zesměšněním a zlehčením našeho problému docela dobře pobavit.
Nejen pro radu, ale i pro zábavu
Veřejné blogování je pořád populární, na internetu se touto formou můžeme dozvědět prakticky cokoliv, ať už jde o užitečné tipy a triky do domácnosti, návody na líčení obličeje a česání vlasů nebo třeba cestovatelské zážitky. Samostatnou kategorií jsou pak blogy čistě zábavné, nehledáme na nich žádný návod na život, nýbrž pobavení.
Jako ideální příklad si můžeme vzít například Deníček moderního fotra, který popisuje útrapy moderního otce na rodičovské dovolené. Lehký sarkastický tón, jímž jsou jednotlivé příspěvky psány, si získal celou řadu příznivců a v současné době se blog dočkal i své knižní podoby.
Již existující blogy vám ale nemusí sloužit jen jako studnice cenných rad nebo pobavení, mohou se dokonce stát inspirací pro vytvoření vašeho vlastního konceptu, který si můžete rozpracovat. Díky pravidelnému přispívání si snáze utřídíte myšlenky, budete mít přehledně uchovány své zážitky a vzpomínky – a možná jimi i někoho pobavíte! Nebo můžete sdílet své kulinářské nadšení a zveřejňovat delikátní recepty, díky nimž si váš blog zamilují mlsní čtenáři.
Celý život na Facebooku
V podstatě už sám Facebook může sloužit podobně jako blog. Můžete přidávat různě dlouhé příspěvky, kterými hodnotíte nebo komentujete určitou situaci, dění, rozpoložení. Můžete přidávat fotky a videa a jako bonus v nich označovat své přátele. Facebook ale má jednu velkou nevýhodu – všichni jej mají stejný. A i když dokumentuje váš život od chvíle, kdy jste se zaregistrovali, pořád vám nebude nikdy schopen zpětně dát to, co váš vlastní blog.
I když i ze své facebookové zdi můžete vytvořit pestrou přehlídku vašich zážitků a názorů, bude dobře vedený blog vždy o jednu úroveň výš už jen proto, že se můžete autorsky realizovat více. Vedení blogu už ale vyžaduje určitý time management, kterého většina z nás pro pokročilé prokrastinátorství není schopna. A tak… on ten Facebook vlastně vůbec není tak špatný, že?
Foto: Pixabay, Pexels