Svět módy je spletitý a nevyzpytatelný a pokud jste si mysleli, že mužská móda je jednodušší než ta ženská, vyvedeme vás z omylu.
Už včera jsme se tak trošku svezli na módní vlně prostřednictvím článku o nejčastějších módních prohřešcích českých mužů. Dnes se tohoto tématu budeme ještě okrajově držet a řekneme si něco o doplňcích.
Hodinky by měly být naprosto samozřejmým vlastnictvím každého muže. To, že by měl aspoň jedny náramkové hodinky mít každý muž, má jeden praktický a jeden ryze estetický důvod. Ten praktický důvod obnáší to, že v případě nutnosti kontrolování času nebudete muset hekticky a okázale lovit z kapsy obří smartphone.
Budete tak působit soustředěněji a vstřícněji na společnost, v níž se nacházíte. Navíc budete s hodinkami na ruce působit na okolí jako člověk, který má okamžitý přehled o čase a může u něj být předpokládána dochvilnost.
Druhý, estetický důvod, přináší prostě to, že pěkné náramkové hodinky mužské ruce sluší. V podstatě se nošení náramkových hodinek může podobat nošení šperku. Takové hodinky můžete nosit jak k obleku pro obchodní příležitosti, tak k ležérnějším outfitům pro volný čas. Čímž samozřejmě nemyslíme adrenalinové sporty nebo sporty vůbec. Pro takové případy se vyplatí nechat křehký a drahý strojek doma a pořídit sportovní a odolnější hodinkovou alternativu.
Jste už přesvědčeni pro koupi hodinek? Anebo už své hodinky dávno máte? Pojďme si objasnit pár věcí, v nichž můžete tápat.
Pravá nebo levá ruka?
Většina lidí je zvyklá nosit náramkové hodinky na levé ruce. Hlavním důvodem nošení hodinek na levé ruce je především dominance praváků, kterým by hodinky na jejich pravé ruce překážely. Možná se vám to momentálně nezdá jako dostatečné zdůvodnění, ale zkuste si například psát rukou na papír s hodinkami na píšící ruce.
A dalo by se jmenovat mnohem více činností, při nichž by mohly hodinky překážet. Proto je pro nošení hodinek vhodnější zvolit nedominantní ruku, s níž neděláme tolik úkonů a hodinky nám tak nebudou tolik překážet. Ale i to je relativní. Pokud jste praváci a hodinky na pravé ruce vám nevadí, tak je tam klidně noste. Žádná pravidla nepřekračujete.
Při volbě pravé či levé ruky by bylo být stěžejní to, jak vám je nošení hodinek pohodlné.
Na příležitosti záleží!
Nemůžete se spolehnout na to, že si pořídíte jedny hodinky, které vynosíte ke všem příležitostem. Po tomhle zjištění samozřejmě nemusíte nárazově skoupit pět kousků ve snaze dosáhnout hodinkového optima.
Platí však, že pro formální příležitosti, jakými jsou plesy nebo události s předepsaným dresscode, je třeba zvolit formální hodinky, které jsou omezeny konkrétními pravidly. Například musí být analogové, protože digitální hodinky by v korespondenci s formálním oděvem působily nepatřičně, musí být také „tak akorát“ velké – tedy ani velké ani malé.
Příliš velké hodinky by při společenské události mohly působit vulgárně, příliš malé zase směšně. Navíc by takové hodinky měly být ideálně opatřeny kvalitním koženým páskem a ciferníkem vyvedeným v kovu. A ne, NATO pásek bohužel opravdu není formální, jakkoli je nadčasový a hezký.
Pro méně formální příležitosti si můžete dovolit více extravagance, kombinace kovů na zdobnější pásek i zapínání. A o sportovních hodinkách se téměř nemusíme bavit. Styl, vzhled, barva a funkce sportovních hodinek si bez obav můžete zvolit sami podle svého gusta.
Hodinky a košilové rukávy
To je trošku ošemetný problém, který navíc souvisí se střihem a délkou rukávů vašich košil a obleků. V optimálním případě by totiž hodinky měly vykukovat maximálně z poloviny při svěšení rukou podél těla.
Příliš výrazně trčící hodinky budou evokovat a poukazovat na krátkost rukávů a naopak hodinky, k nimž se musíte pracně dohrabávat přes příliš dlouhé manžety košilových rukávů, jsou vám k ničemu a budete s nimi působit směšně.
A skoro nejsměšnější věc je nosit hodinky na rukávu. Jen málokdo dokáže tenhle způsob proměnit ve vtipný styl, tak… to možná raději ani nezkoušejte.
Jak moc je utáhnout?
Tak akorát, chtělo by se říct. Hodinky byste neměli mít příliš volné, aby se vám nevyhrnovaly ze zápěstí až k loktům, ale zároveň by neměly být příliš utažené, aby vám nepřiškrcovaly krevní oběh. Navíc řemínek, který se zařezává do ruky, nevypadá nijak vzhledně.
Prostě se řiďte tím, že jejich nošení musí být především pohodlné, s hodinkami byste měli být schopni lehce otočit kolem zápěstí, ale neměly by se protáčet samovolně.
Ladění s doplňky
Vzhledem k tomu, že jsou hodinky vnímány tak trochu jako šperk, měly by ladit s dalšími vymoženostmi vašeho outfitu. Hodinky s kovovým řemínkem by měly barevně ladit se snubním prstýnkem a manžetovými knoflíčky. Hodinky opatřené řemínkem koženým by pak měly barvou kůže ladit s barvou bot.
I nošení hodinek je věda. Samozřejmě, že vaše okolí patrně přežije, když vám hodinkový řemínek nebude ladit s barvou bot, ale budete působit důvěryhodnějšíma uhlazenějším dojmem, když budete věnovat svou pozornost i zdánlivě zbytečným detailům jako jsou třeba právě tyto zmíněné tipy na správné nošení hodinek.
Foto: Pixabay, Pexels