Je jen málo pitomějších věcí, než klíče, které jste si zabouchli v autě. A vzteklé vybíjení okénka váš problém tak úplně efektivně nevyřeší.

Každému se to stalo anebo jej podobný zážitek čeká. Ti, kteří už mají podobnou příhodu za sebou, už vědí, jaká beznaděj a vztek v danou chvíli člověkem cloumá. Navíc jen málokdy si zabouchnete klíče od auta před domem, v němž máte uschované pro všechny případy klíče náhradní. Zpravidla se podobná kulišárna přihodí alespoň 50 kilometrů od domova.

Zrádná jsou zejména auta s elektronickým ovládáním zamykání, která mají nastavené automatické zamknutí třeba po půl minutě od odemčení vozu. Ale ani staré dobré zacvakávací zámky nejsou úplně bezpečné z hlediska zabouchávání klíčů. Co ale dělat, když se ocitnete na chodníku vedle svého auta, do něhož se ale nemůžete dostat?

Zachovejte chladnou hlavu

V danou chvíli se to sice zdá jako naprostý nesmysl, protože máte chuť se do auta probít dlažební kostkou a odjet, ale věřte, že to nemá smysl. Ideálním řešením je jít si vybrat peníze a sehnat na internetu schopného mechanika nebo zámečníka, který je poblíž a může vám přijet pomoci.

car-keys-1234786_1920

Jenže otevírání auta má svá specifika. Něco jiného je, když vidíte klíčky ležet na sedadle. Na to mají zkušení odborníci spoustu fíglů, kterak úzkou škvírou, kterou si roztáhnou speciálním nafukovacím polštářkem v prostoru mezi dveřmi a rámem vozu, vytáhnou proklaté klíče ven. Nebo dokáží tenkým hákem srolovat okénko. Ovšem, pokud nemáte okna na elektronické ovládání.

Nedostupné auto

Pokud by vás mělo něco na zabouchnutých klíčích potěšit, tak by to mělo být to, že zpravidla zjistíte, jak obtížně je vaše auto přístupné. Z hlediska šetrného otevření. Na druhou stranu je otázka, jestli případný zloděj bude vynakládat úsilí na šetrné otevření vozu a nezvolí jednodušší způsob s dlažební kostkou.

V případě, že máte okénka ovládaná elektronicky a navíc je znemožněno odemčení auta potáhnutím za kliku zevnitř, budete muset shánět odborníka. A navíc, pokud si třeba jako já zabouchnete klíče v prostoru kufru, budete potřebovat navíc inovativního odborníka. A taky si můžete být setsakramentsky jistí, že se vám ty klíče pěkně prodraží.

car-369825_1920

Ale pozitivní zprávou je, že to není nemožné. I z kufru auta, které má elektronicky ovládaná všechna čtyři okénka a prorezivělé nepoužívané zámky, se dají nakonec ty klíče získat. A prekérnější situace už snad možná ani neexistuje. Ale…

Ta cena!

Radost ze znovudobytí vlastního vozu bohužel mírně zkalí vystavená faktura. Částka za odemčení auta se podle náročnosti totiž může velmi snadno vyšplhat až k pěti tisícům korun, což už na takovou náhlou událost není úplně málo. Osobně si dovedu představit mnohem smysluplněji utracenou pětku…

car-1031016_1920

Velmi užitečným a šetrným řešením je pořízení asistenční karty, která vám zaručí vytáhnutí z průšvihu. Jasně, že v momentě, kdy máte zabouchnuté klíče v autě si už kartu asi pořizovat nebudete, ale jako prevence se maximálně hodí a vyplatí.

Například pořízení asistenční karty vyjde u společnosti ABA a.s. na 365 korun ročně a případný pětitisícový výdaj za odemčení auta se vám tak několikanásobně vyplatí na spoustu let dopředu. A to nikdo neříká, že se vám to už nikdy nestane…

Všímavé okolí?

A ještě jedna věc, která mě při řešení mého vlastního zabouchnutého auta poněkud zarazila. Pomoci otevřít nepřístupný vůz mi postupně přijeli tři automechanici. A ani jednoho z nich nezajímal nějaký můj doklad o tom, že auto, které otevírají, skutečně patří mně. Prostě jej otevřeli a po mém dotazu letmo prohlédli občanský průkaz. Možná, že kdybych si stoupla k opodál stojící nové Mazdě, ještě bych na zabouchnutých klíčích vydělala.

audi-interior-1310842_1920

A druhá věc – při neúspěšných pokusech o otevření auta se ulicí několikrát hlasitě rozječel alarm. Kolem chodili lidé, dívali se na nás, ale nikoho ani nenapadlo se nás zeptat, co a proč to děláme. A tak si říkám, že ani na parkovišti, kterým celý den procházejí lidé, nemusí ani zdaleka být auto v bezpečí… Máte podobnou zkušenost?

Foto: Pixabay