Žena, jejíž fotografie na konci druhé světové války ohromila celý svět, zemřela ve čtvrtek ve svých dvaadevadesáti letech. Díky fotce ale bude navždy nezapomenutelná.

Psal se čtrnáctý srpen roku 1945 a Japonsko právě vzdalo Spojeným státům svou kapitulaci, která znamenala ukončení druhé světové války. Nadšení lidé v očekávání lepšího života vyběhli z restaurací, divadel a barů do ulic a oslavovali tuto radostnou novinu.

Mezi těmito oslavujícími Američany byla také jednadvacetiletá dentální asistentka Greta Zimmer Friedmanová, která se vydala do newyorských ulic v uniformě zdravotní sestřičky oslavit dobré zprávy. A právě ona se stala symbolem oslav ukončení války, když byla vyfotografována při spontánním polibku s americkým námořníkem.

K mladičké sestřičce totiž přiskočil nadšený a rozjásaný námořník George Mendonsa, chytil ji do náruče, zatočil se s ní a v euforii ji políbil. Jejich okamžik zachytil fotograf Alfred Eisenstaedt a svou fotografii nazval jako Den vítězství nad Japonskem na Times Square. Do povědomí veřejnosti však fotografie vstoupila pod názvem The Kiss, Polibek.

06

Spontánní polibek jako symbol radosti z vítězství

Mendonsa se s Zimmer Friedmanovou před spontánními oslavami v ulicích nikdy nepotkali. Jejich polibek byl opravdu souhrou okamžiku. George Mendonsa byl v tu chvíli navíc na rande se svou tehdejší přítelkyní a později také manželkou Ritou Petryovou. Ta se na pozadí jiných fotografií objevila také.

Fotografie náhodného páru, který Mendonsa s Zimmer Friedmanovou na okamžik vytvořili, se stala jedním z ikonických a nejznámějších snímků dvacátého století. Obrázek extatického polibku publikoval hluboko uvnitř svých stránek magazín Life a od té doby jej spatřily statisíce lidí napříč celým světem. Mnoho párů dokonce prohlašovalo, že na zmíněné fotografii jsou právě oni, nakolik moc byl tento snímek oblíbený.

06

V srpnovém vydání magazínu Life roku 1980 prohlašovalo 11 mužů a tři ženy, že na této fotografii figurují. To bylo ještě před tím, že byli na snímku identifikováni Mendonsa a Zimmer Friedmanová. Greta Zimmer Friedmanová o polibku v roce 2005 řekla do rozhovoru pro Veterans History Project: „Nebyl to žádný romantický polibek. Bylo to prostě jen vyústění radosti dvou oslavujících osob.“

Greta Zimmer Friedmanová pocházela z Rakouska, kde také při holocaustu zemřeli oba její rodiče. Ona v patnácti letech uprchla kvůli válce do Virginie. Ve virginském Richmondu zemřela stářím ve čtvrtek 8. září 2016 a pochována bude na Arlingtonském národním hřbitově vedle svého manžela doktora Mischi Friedmana.

Zdroj: Newsday