I v zimě je potřeba načerpat síly pořádnou dovolenou. Kam letos vyrazíte vy?
Pokořte s námi v tomto roce stereotyp, že zimní dovolená rovná se několik hodin na svahu v promrzlých lyžácích s vidinou teplého čaje nebo bombardina v osvěžovně. Propadnout pouze jednomu lákadlu Alto Adige, neboli jižního Tyrolska, by byla opravdová ostuda. Kromě prosluněných lyžařských svahů vám tahle krajina poskytne odpočinkový full servis také v podobě kvalitního místního vína, lázeňských komplexů a historických památek. Omezit návštěvu jen na sjíždění kopců a aperol spritz vám zkrátka nedovolíme.
Oblast byla až do konce první světové války součástí Rakousko-Uherska, čímž si region udržel částečnou autonomii. A to jak kuchyní, tak německo-italskou dvojjazyčností, která je občas zdrojem neutuchající zábavy, ale i vzteku. Například když bloudíte mezi vesničkami, které jako by si z oka vypadly a snažíte se z bilingvních ukazatelů vyluštit, kudy dojet do vytouženého hotelu. Přibližně sedmihodinová cesta z Prahy už našeptává, že vyrazit můžete bez obav klidně i během prodlouženého víkendu.
Lázeňské město habsburského císařství
Město Merano v provincii Bolzano vás uchvátí již na první pohled. Není divu, že mu na přelomu devatenáctého a dvacátého století podlehla i honorace habsburského císařství a hojně jej navštěvovala díky vyhlášenému lázeňství. Po místním Kurhausu, rotundě, které se stala symbolem města, se procházela dokonce i princezna Sisi. Výlet po jedné z romantických promenád vám určitě vyžene z hlavy všechny nepříjemnosti s účetními uzávěrkami, výročními zprávami a dalšími nepříjemnostmi na konci roku.
Merano bylo během čtrnáctého a patnáctého století hlavním městem celého Tyrolska. Na jeho dnešním území stanoval v minulosti také římský tábor. Známé je i svými minerálními, radioaktivními a fluoridními prameny, kde si hosté mohou léčit nejen srdeční, ale také respirační či gynekologické problémy. Pyšní se největším wellness palácem v celé Itálii, který dohromady skýtá pětadvacet vnitřních i vnějších bazénů, několik saun, kadeřníka, a dokonce bistro se zdravou a lehkou kuchyní. Celodenní radovánky vyjdou na jednu osobu už od devatenácti eur. (Více informací zde).
Na své si přijdou i milovníci historie
Nejen že si tady odpočinete, ale nasajete do sebe i krásu historických budov. Merano skrývá například měšťanské domy ze čtrnáctého století či hrad Castel Trauttmansdorf s muzeem turismu a překrásnou botanickou zahradou. Za zmínění stojí také zámek Castello Principesco, který byl během šestnáctého století letním sídlem císaře. Poslední tečkou je gotická katedrála San Nicolo známá především pro vysokou zvonici a líbezný dřevěný oltář. Pokud tedy máte vytříbený vkus hodný císařů, určitě si to tady také zamilujete.
Nejteplejší jezero v Alpách
Přiznáváme, tohle je lákadlo převážně na léto. Ale těch ohromujících osmadvacet stupňů jezera Kalterer prostě za zmínku stojí! I v zimě si můžete vychutnat klidnou a utěšující atmosféru zamrzlé vodní hladiny. V přilehlém Lago di Caldaro si pak vyhodíte z kopýtka na nákupní třídě Laubengasse a srovnáte tím do latě i svou přítelkyni. Nové kousky nakonec zapijete místním vínem (tip na dvacet nejlepších kousků z oblasti zde) a o dovolenu je postaráno.
Na své si přijdou také vášniví běžkaři, okruhy náhorní planiny Alpe di Siusi nabízejí až osmdesát kilometrů udržovaných tratí. Králové černých sjezdovek zase provětrají hlavu na pěti sjezdovkách Kronplatz, včetně více než pětikilometrového Herneggu. A pokud nemáte nervy na dlouhé hledání luxusního ubytování hned u sjezdovky, doporučujeme například čtyřhvězdičkový hotel La Perla v Corvaře (zde).
Foto: Pexels, hotel Marlingerhof, meranerland.org