život v jurtě

Mongolsko je země nekonečných plání, stepí s drsným podnebím a pouště Gobi. Tamní kočovný způsob života je tomu našemu na hony vzdálený a velmi zvláštním způsobem se v něm prolínají podmínky jako ve středověku na straně jedné a vymoženosti moderní civilizace na straně druhé.

Ve stanu jak v obýváku

S nomádským způsobem života, který obnáší neustálé stěhování za pastvou pro chované zvířectvo, je neodmyslitelně spjato také typické obydlí, speciální skládací stan – jurta. Ta je vždy připravena k rychlému postavení a okamžitému bydlení, stejně tak jako k přestěhování. Hmotnost, pohybující se kolem 250 kilogramů není pro pár jaků či menší nákladní auto nic nepřekonatelného. Standardní velikost jurty je taková, která se skládá z pěti stěn. Existuje však mnoho dalších, menších i o poznání větších.

U všech však platí tradiční pravidla pro vnitřní uspořádání. Vchod je orientovaný na jih a vnitřní prostor je členěný na mužskou část a ženskou část. Muži mají ve svém prostoru uloženo vše, co je spojeno s pastevectvím, a lovecké potřeby. Ženy mají zase ve své části kuchyňské potřeby, nádoby na vodu a dojení mléka, potřeby na šití a truhlu s oblečením. Středobodem každé jurty jsou kamna a opěrné sloupy, ve kterých prý sídlí duše předků. Vnitřní vybavení závisí na movitosti a vkusu majitelů.

Moderní jurta s elektronikou i slunečním pohonem

Čím dál častěji si i ti nejchudší pořizují solární panely, které jim vyrábí elektřinu na provoz televize. Nezřídka se vedle jurty bělá satelit k přijímání i zahraničních programů a některé jurty jsou vybaveny přímo luxusně. V kombinaci s velmi tristními hygienickými podmínkami působí taková jurta přinejmenším zvláštně. V dnešní době žije i v těch málo městech, které v Mongolsku najdete, stále více mongolského obyvatelstva. Nové byty se však stále zařizují tak, aby korespondovaly s tradičním vzorem vybavení jurt.

život v jurtě

Jen pojďte dál…

Mongolsko patří k neřidčeji osídleným zemím a ti, kteří žijí kočovným způsobem života, mají k dispozici neuvěřitelný prostor. Od jedné jurty ke druhé je to často až několik kilometrů. Není tedy divu, že se pastevci neobejdou bez typických mongolských koní. Vzdálenost určuje také různé společenské zvyky. Kdo nemá rád nečekané návštěvy, tomu by se v Mongolsku moc nelíbilo. Tady se nezdržují nějakým pozváním, když se náhodou ocitnete v blízkosti jiné jurty, vejdete prostě dovnitř a je to.

Domácí vás nadšeně přijmou, protože jsou velmi pohostinní. Nesmíte však zapomenout, pokud jste muž, zamířit nejprve k nádobě s kumysem a několikrát ho promíchat. To se zde považuje za slušnost. A co že to ten kumys vlastně je? Jedná se o alkoholický nápoj vyráběný z kvašeného kobylího mléka. Spolu s masem tvoří základ stravy pastevců, mnoho cizinců má však s jeho štiplavou chutí problémy a ani jejich zažívání není na takový druh nápoje zrovna zvyklé.

skládací stan - jurta

Mongolské menu

Strava mongolských pastevců je ve své podstatě hodně jednotvárná, jí se zkrátka to, co je k dispozici. Tedy maso a mléčné výrobky. Na zelenině a ovoci si příliš nepochutnáte, snad jen během krátkého léta, protože jindy tu nic takového neroste. Zato výběr masa je docela rozmanitý – skopové, kozí, hovězí, koňské, jačí i velbloudí, a nepohrdnou ani svištěm. Maso je součástí téměř každého jídla, dokonce i buchty jsou plněné masem. Často jsou však podávány i velmi tučné kousky, které ne každému chutnají.

Kde je dobytek, je také hodně mléka, takže ani o výrobky z něj není nouze – máslo, sušené sýry, tvaroh tvrdý jako kámen nebo jogurt, tzv. tarag. Nejběžnějším nápojem je slaný čaj s mlékem nebo s máslem, tzv. sutece, a již zmíněný kumys. Mongolové neuznávají žádné upejpání nebo rýpání se v jídle, nechcete-li hostitele urazit, jezte, srkejte, mlaskejte a dojíte-li vše, dostanete přidáno.

 

jídlo v jurtě

jídlo v jurtě

Hygiena

Co se hygieny týče, její úroveň je navýsost tristní. Mongolsko je vnitrozemní stát a na venkově uprostřed stepí a pouště je vody opravdu málo, a proto považují tamní obyvatelé za hřích s ní zbytečně plýtvat, ani na běžné mytí. Opláchnou se z času na čas v lavoru někde za jurtou a tím je hygieně učiněno za dost. A ani ve městech to není s hygienickými návyky o mnoho lepší.

život v jurtě

Stále více Mongolů mění drsný život nomáda za pohodlí života ve městě, ale i ti, kteří u něj zůstávají, si na něm dokáží najít své. Pastevecký způsob života vyžaduje minimum nákladů a pastevci umí vytěžit z půdy a svých zvířat maximum. A ještě mají neustále nad hlavou nejkrásnější oblohu na světě.

Foto zdroj 1, 2, 3